O vlasech:
Struktura vlasu:
Základní materiál, ze kterého je vytvořen vlas, je elastická bílkovina zvaná keratin. Všechny mechanické vlastnosti vlasu, tj. pevnost, tažnost a pružnost, jsou podmíněny strukturou vlasu a uspořádáním vlasového keratinu.
Vlas tvoří tři vrstvy –
kutikula,
vlasová kůra a
dřeň.
Kutikula
je vnější vrstva obklopující vlas, která jej má chránit před možným poškozením z vnějšího prostředí. Skládá se ze zploštěných zrohovatělých buněk (šupinek), které se vzájemně překrývají a jejichž volné okraje směřující nahoru jsou různě pro každého jedince charakteristicky profilovány. Jsou navzájem spojeny zvláštním tmelem obsahujícím aminokyseliny (základní stavební jednotky bílkovin) a lipidy (tuky). Když leží šupinky kutikuly rovně a řádně se překrývají, jsou vlasy hedvábně hladké a lesklé. Pokud jsou však šupinky kutikuly mechanicky nebo chemicky poničeny či narušeny, jsou vlasy matné, lámou se a snadno cuchají. Kutikula je mimořádně pevně strukturovaná, odolává mechanickým vlivům, jako je česání a kartáčování. Zranitelná bývá výjimečně, například pokud je vlas vlhký. Kutikula také odráží velkou část škodlivých paprsků, zatímco krátkovlnné absorbuje.
Kortex (kůra)
vytváří převážnou část vlasu. Záleží na ní elastičnost, pevnost tahu a síla vlasu. Skládá se z protáhlých buněk tvořených hustě nakupenými vlákny, které se podélně seskupují do lamel (destiček) a jsou spojeny mezibuněčným tmelem. V kortexu se nacházejí pigmentová zrna dávající vlasu barevnost.
Medula (dřeň)
je kanálek ve středu vlasu po celé jeho délce. Je vystlán velmi měkkými keratinovými buňkami. Dřeň pravděpodobně přivádí do vlasu živiny a jiné látky. Tím by bylo možné vysvětlit, proč na vlasy tak rychle působí změny zdravotního stavu. Ovlivňuje lesk vlasů, obsahuje pigment. Je tvořena keratinem s vysokým obsahem lipidů. Má vyživovací funkci a ovlivňuje lesk vlasů. Přirozený lesk vlasů zabezpečuje jejich vlastní "kondicionér", kožní tuk, olej složený z vosků a tuků.
Růstové fáze vlasu:
růstová fáze - anagenní fáze
2-7 let, nachází se v ní 85 % vlasů.
|
přechodná fáze - katagenní fáze
trvá asi dva týdny, je v ní asi 1 % vlasů
|
klidová fáze - telogenní fáze,
vlas se uvolnil a pomalu se posouvá nahoru až vypadne, zatímco v papile začíná růst nový vlas.
Tato fáze trvá tři až čtyři měsíce a nachází se v ní 10-15 % vlasů.
|
Androgenní alopecie:
Padání vlasů patří k přirozeným procesům našeho těla. Je důsledkem pravidelného obměňování buněk. Délka života lidského vlasu se pohybuje od 2 do 5 let. Během této doby prochází vlas několika fázemi. První a zároveň nejdelší období se označuje jako růstové. Trvá několik let. V jejich průběhu se vlas vyvíjí a roste. V růstové fázi se nachází asi 80 procent našich vlasů.
Poté vlasy vstupují do fáze přechodné. V krátkém časovém období (několika týdnů) přicházejí o výživu, zastavují svůj růst a odumírají. Rychle nastupuje třetí, konečná fáze. Odumřelé vlasy se v průběhu několika měsíců dostávají do svrchních vrstev kůže a postupně vypadávají. Za normálních podmínek se v třetí fázi nachází až pětina Vašeho vlasového porostu. Každý z nás přijde každý den asi o stovku odumřelých vlasů. Jejich místa nahrazují nové, které vznikají ve vlasových cibulkách v hloubce kůže. Růst, odumírání a výměna vlasů probíhají celý život už od dětství. K nejvýraznějším změnám ve vlastnostech a vzhledu vlasů dochází do puberty.
Počet vlasů je u každého různý. Pohybuje se od 180 do 330 na jeden čtvereční centimetr vlasaté plochy. Podílí se na něm kromě jiných věcí i genetické předpoklady. Množství vlasů se liší také podle jejich přirozené barvy. Uvádí se, že tmavovlasí lidé mají asi 80 až 100 tisíc vlasů. Plavovlasí až o třetinu více. Další proměnnou je růst vlasů. V průměru vyrostou za den asi o 0,3 milimetru, tj. 1 centimetr za měsíc. Rychlost je určena geneticky a zůstává víceméně stabilní. Za pocit, že Vám někdy rostou vlasy rychleji, může spíš typ Vašeho účesu.
Jak vzniká?
Vypadávání a řídnutí vlasů v průběhu života je přirozený důsledek stárnutí kůže a změn jejích vlastností. U někoho však k řídnutí kštice a ztrátě vlasového porostu dochází rychleji. Existuje pro to několik důvodů.
K nejčastějším patří tzv. androgenní alopecie. Jde o dědičnou záležitost. Odpovídá za ni DHT (dihydrotestosteron), který vzniká přeměnou z testosteronu. Působí na vlasové kořínky. Ty se ztenčují a posunují blíže horním vrstvám kůže. Tím dochází ke zkrácení růstové doby vlasů a snížení jejich kvality. Vlasy jsou náchylnější k nepříznivým vlivům a dříve odumírají a vypadávají. Netýká se to ovšem všech vlasů bez rozdílu. Některé jsou k působení testosteronu vnímavější. Proto se lysina objevuje na charakteristických místech.
Androgenní alopecie není jen mužským problémem. Mužské pohlavní hormony najdeme i v těle každé ženy. Jejich účinky jsou však za normálních podmínek v tomto případě potlačeny přítomností většího množství ženských pohlavních hormonů. V období přechodu nebo při některých onemocněních (např. tzv. polycystické vaječníky) se poměry hormonů v ženském organismu mění a může dojít ke zvýšenému vypadávání vlasů. S přechodným zvýšeným úbytkem vlasů jako následkem změny hladin hormonů se setkáváme i u žen po porodu.
Další známou příčinou nadměrného vypadávání vlasů je působení některých léků. Typická je ztráta vlasů po absolvování chemoterapie. V tomto případě jde většinou jen o přechodnou záležitost s vyhlídkami na úplné obnovení vlasového porostu.
Za ztrátu vlasů odpovídá i stav výživy nebo choroby kůže. Zvláštním typem holohlavosti je tzv. ložisková plešatost (alopecia areata). Pravděpodobnou příčinou vzniku různě rozsáhlých míst bez vlasů nebo tělesného ochlupení je v tomto případě imunitní reakce organismu proti vlastním buňkám.
Přechodné řídnutí vlasů může být i následkem celkového onemocnění Vašeho organismu, nepříznivých vlivů okolí nebo nedostatku vitaminů či některých stopových prvků.
Jak se léčí?
Možnosti léčby holohlavosti se významně liší podle jejího typu a vyvolávajících příčin. U nejčastějšího typu, androgenní holohlavosti, je každá rada drahá. Na trhu existuje velké množství "zaručeně" působících přípravků zastavujících ztrátu vlasů a obnovujících hustotu porostu. V naprosté většině případů se však jedná o preparáty ze skupiny tzv. kosmetických přípravků. Jejich výrobce se musí ze zákona zaručit za nezávadnost, nemusí však již dokazovat účinky. Před výběrem se poraďte s odborníkem na vlasovou kosmetiku nebo s lékařem. Ten Vám také může předepsat některé léky s ověřeným účinkem na zpomalení vypadávání vlasů. U žen trpících androgenní alopecií přichází v úvahu i hormonální léčba.